Spoločnosť s ručením obmedzeným je kapitálová spoločnosť tvorená počtom spoločníkov od jedného do maximálne päťdesiat spoločníkov. Spoločnosť má svoju vlastnú právnu subjektivitu, vystupuje pod svojim menom s dodatkom s.r.o. alebo spol. s.r.o. Povinnosťou spoločníkov je vložiť určitý vklad do spoločnosti. Spoločnosť sama zodpovedá veriteľom za svoje záväzky celým svojím majetkom, spoločníci ručia za záväzky spoločnosti len do výšky nesplatenej časti svojich vkladov. Spoločnosť sa zakladá spoločenskou zmluvou a vzniká dňom zápisu do obchodného registra vedeného príslušným súdom. Ak spoločnosť zakladá len 1 spoločník, musí by splatené celé základné imanie už pri zápise spoločnosti do obchodného registra. Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur, pričom ak je spoločníkov viacero, musí byť výška kladu každého spoločníka minimálne vo výške 750 EUR. Orgánmi spoločnosti sú valné zhromaždenie spoločníkov, konatelia a dozorná rada. Spoločnosť zaniká dňom výmazu z obchodného registra.
Základné práva spoločníka:
-
majetkové práva (právo na podiel na zisku, právo na vyrovnávací podiel, právo na podiel na likvidačnom zostatku spoločnosti)
-
právo týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti
-
právo na informácie o záležitostiach spoločnosti
Výhody oproti živnostenskému podnikaniu:
-
malý rozsah kapitálu potrebný na založenie
-
ručenie majetkom spoločnosti, spoločník neručí svojím majetkom
-
vzájomná prepojenosť a komunikácia medzi spoločníkmi
-
značná rozhodovacia pružnosť
-
môžete nastaviť štruktúru spoločnosti podľa svojich predstáv
-
ak podnikáte s partnermi, jasne vymedzené podiely vás ochránia pred nezhodami.
-
už existujúca spoločnosť si uchováva cenu, aj keby ste cez ňu nevyvíjali činnosť
-
nepodnikáte pod svojim menom a máte výraznejšie súkromie.
Akciová spoločnosť je spoločnosť, ktorej základné imanie je rozvrhnuté na určitý počet akcií s určitou nominálnou hodnotou. Je to právnická osoba s vlastnou právnou subjektivitou s vlastným obchodným menom a dodatkom a.s. a ktorá za porušenie svojich záväzkov zodpovedá celým svojím majetkom. Akcionári neručia za záväzky spoločnosti. Akciová spoločnosť môže byť súkromnou alebo verejnou akciovou spoločnosťou v závislosti od toho, či spoločnosť vydala všetky akcie alebo časť akcií na základe verejnej výzvy na upisovanie akcií alebo ktorej akcie prijala burza na obchodovanie na trhu cenných papierov. Akcia môže byť vydaná v podobe listinného cenného papiera alebo v podobe zaknihovaného cenného papiera, tiež môže znieť na meno alebo na doručiteľa. Ak spoločnosť zakladá 1 zakladateľ, podpisuje zakladateľskú listinu, ak 2 alebo viacerí zakladatelia, uzavrú zakladateľskú zmluvu. Založenie a.s. je možné na základe výzvy na upísanie akcií alebo bez výzvy na upísanie akcií. Spoločnosť vzniká zápisom do obchodného registra vedeného príslušným súdom. Zápis sa môže uskutočniť, ak sa riadne konalo ustanovujúce valné zhromaždenie, ak upisovatelia upísali celú hodnotu základného imania a splatili aspoň 30 % základného imania peňažnými vkladmi, ak boli schválené stanovy a.s. a ak boli zvolení členovia orgánov spoločnosti. Orgánmi a.s. sú valné zhromaždenie, predstavenstvo a dozorná rada. Spoločnosť zaniká dňom výmazu z obchodného registra.
Práva akcionára:
-
právo zúčastňovať sa na valnom zhromaždení, hlasovať na ňom, požadovať od neho vysvetlenie a uplatňovať návrhy
-
právo na podiel na zisku (dividendu)
-
právo na podiel z likvidačného zostatku pri likvidácii spoločnosti
Povinnosti akcionára:
splatenie upísanej nominálnej hodnoty akcií, príp. ďalšie povinnosti, ktoré určujú stanovy
Výhody oproti živnostenskému podnikaniu:
-
možnosť získať značné množstvo finančných prostriedkov na investovanie
ľahší prístup k úverom
-
odbornosť v manažmente
-
ľahkosť zmeny vlastníctva
-
prevažná oddelenosť vlastníctva od manažmentu
-
posilnenie image a dôveryhodnosti firmy
-
vysoká transparentnosť pri podnikaní
Je to personálna (osobná) spoločnosť založená min. 2 osobami (FO aj PO), ktoré podnikajú pod spoločným obchodným menom a ručia za záväzky spoločnosti spoločne a nerozdielne celým svojím majetkom. Zakladá sa spoločenskou zmluvou podpísanou všetkými spoločníkmi a vzniká dňom zápisu do OR. Na obchodné vedenie je oprávnený každý spoločník. Zisk sa delí medzi spoločníkov rovnakým dielom. Súčasne má každý spoločník nárok na zúročenie svojho splateného vkladu v dohodnutej výške. Spoločnosť zaniká dňom výmazu z OR.
Táto právna forma sa využíva na živnostenské podnikanie, kde riziko neobmedzeného ručenia je pomerne malé a kontrolovateľné (remeslá a MO).
Výhody oproti živnostenskému podnikaniu:
-
nižšia kapitálová základňa (spojenie spoločníkov, z ktorých jeden má kapitál, druhý potrebné skúsenosti a pod.)
-
možnosť každého spoločníka podieľať sa na riadení
-
pružné rozhodovanie v dôsledku malého počtu spoločníkov
existencia 2 typov spoločníkov s odlišným právnym postavením:
- 1 alebo viac spoločníkov, ktorí ručia za záväzky spoločnosti len do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v OR = komanditisti
- 1 alebo viac spoločníkov, ktorí ručia veriteľom spoločnosti celým svojím majetkom = komplementári
Spoločnosť sa zakladá spoločenskou zmluvou podpísanou všetkými spoločníkmi a vzniká zápisom do OR. Na obchodné vedenie sú oprávnení iba komplementári, ktorí zároveň tvoria štatutárny orgán spoločnosti. Komanditista má iba právo kontroly a nahliadnutia do účtovných kníh. Spôsob rozdelenia zisku stanovuje spoločenská zmluva, inak sa použije ustanovenie zákona, podľa ktorého sa zisk rozdelí na 2 rovnaké časti, pričom 1 časť pripadne komplementárom a 1 časť komanditistom. Komplementári si túto sumu potom rozdelia rovnakým dielom, kým komanditisti v pomere podľa výšky splatených vkladov. Spoločnosť zaniká dňom výmazu z OR.
Výhody oproti živnostenskému podnikaniu:
V prípade Vášho záujmu využite naše služby vyplnením online objednávky alebo nás kontaktujte tu.